The Register-Herald, Beckley, West Virginia

May 5, 2013

Local Roundup


From Staff Reports

— PREP TRACK

MSAC championships

At Laidley Field

Boys

Team scoring

1. Parkersburg 95, 2. Cabell Midland 92, 3. Huntington 57, 4. Winfield 54, 5. Capital 48, 6. Hurricane 37, 7. George Washington 34, 8. Ripley 33, 9. Woodrow Wilson 29, 10. Saint Albans 27, 11. Spring Valley 21

Event results

100 — 1. Ramon Edwards (WW) 11.44; 2. Hamilton (Park) 11.50; 3. Little (Cap) 11.86; 4. Handley (Hurr) 11.87; 5. Jones (Hunt) 11.89; 6. Jackson (GW) 11.90

200 — 1. Chandler Hamilton (Park) 23.11; 2. Hathaway (Win) 23.43; 3. Jackson (GW) 23.47; 4. Hightower (Hunt) 23.58; 5. Griffith (Win) 23.76; 6. Little (Cap)

400 — 1. Jacob Kilgore (SV) 50.46; 2. Burcham (CM) 50.71; 3. Jackson (GW) 51.82; 4. Meadows (WW) 52.04; 5. Dino (CM) 52.64; 6. Handley (Hurr) 52.73

800 — 1. Jacob Burcham (CM) 1:54.21; 2. Kilgore (SV) 2:00.89; 3. Dino (CM) 2:01.61; 4. Sheldon (Win) 2:02.00; 5. Smith (Hunt) 2:03.72; 6. Cheavront (Park) 2:04.24

1,600 — 1. Matt Brafford (GW) 4:29.85; 2. Ruhnke (Cap) 4:41.10; 3. Sharp (Cap) 4:44.44; 4. Hollandsworth (GW) 4:47.39; 5. Sheldon (Win) 4:47.99; 6. Musgrave (Park) 4:48.16

3,200 — 1. Avery Campbell (CM) 10:00.04; 2. McGee (Hunt) 10:02.23; 3. Seccurro (Hurr) 10:02.42; 4. Adkins (CM) 10:17.72; 5. Casto (Rip) 10:18.83; 6. Jarrell (CM) 10:19.65

100 hurdles — 1. Niles Dailey (CM) 15.50; 2. Gattrell (Hunt) 15.52; 3. Moore (CM) 15.56; 4. Gregory (Rip) 17.23; 5. Knox (Cap) 17.51; 6. Musgrave (Park) 18.04

300 hurdles — 1. Evan Rhodes (Park) 40.39; 2. Moore (CM) 40.83; 3. Gregory (Rip) 41.33; 4. Dailey (CM) 41.56; 5.

Hancock (WW) 42.22; 6. Walker (GW) 43.00

4x100 — 1. Huntington 44.49; 2. Capital 44.57; 3. Parkersburg 44.79; 4. Winfield 44.84; 5. Cabell Midland 46.02; 6. Ripley 46.83

4x200 — 1. Parkersburg 1:32.19; 2. Huntington 1:32.37; 3. Capital 1:32.39; 4. Hurricane 1:34.77; 5. Spring Valley 1:35.84; 6. Cabell Midland 1:35.96

4x800 — 1. Winfield 8:26.01; 2. Parkersburg 8:26.69; 3. Ripley 8:28.60; 4. Hurricane 8:32.14; 5. Cabell Midland 8:38.41; 6. Huntington 8:54.83

High jump — 1. Austin Allman (Park) 6-0; 2. Hughes (Hurr) 5-10; 3. Smith (Win) 15-10; 4. Roberts (Cap) 5-08; 4. Webster (Park) 5-08; 6. Davidson (Park) 15-08

Long jump — 1. Ryan Gregory (Rip), 20-05.50; 2. Smith (Win) 20-02.25; 3. Tyson (Cap) 19-05.50; 4. Fox (Park) 19-03; 5. Slater (Cap) 19-03; 6. McGuffin (Hunt) 19-01.50.

Shot put — 1. Khalil Anderson (WW) 43-07; 2. Lomax (SA) 42-10; 3. Peyette (GW) 42-05.50; 4. Vickers (SA) 41-10.50; 5. Namey (Win) 41-03.50; 6. Cabell (Hunt) 39-08.

Discus throw — 1. Brandon Pethel (Park) 141-02; 2. Vickers (SA) 137-01; 3. Lomax (SA) 133-03.50; 4. Namey (Win) 124-10; 5. Lilly (WW) 122-01.50; 6. Daniels (SA) 119-10.50.

Girls

Team scores

1. Winfield 130; 2. Parkersburg 119.33; 3. Hurricane 78; 4. Cabell Midland 56.33; 5. Huntington 51; 6. St. Albans 30; 7. Capital 26; 8. Woodrow Wilson 19.33; 9. Ripley 11; 10. South Charleston 10; 11. George Washington 8; 12. Spring Valley 6; 13. Nitro 4; T14. Riverside 1; T14. Princeton 1.

Event results

100 — 1. Anacia Hines (SA) 13.08; 2. Cole (Win) 13.33; 3. Shah (Win 13.57; 4. Allred (Win) 13.64; 5. Brown (SC) 13.70; 6. Bowman (Riv) 13.84.

200 — 1. Anacia Hines (SA) 26.64; 2. Cole (Win) 27.10; 3. Perrin (CM) 27.12; Shah (Win) 27.29; 5. Brown (SC) 27.47; 6. Mitchell (Hunt) 27.49.

400 — 1. Jakeya Perrin (CM) 59.83; 2. Castro (Win) 1:0087; 3. Brown (SC) 1:02.21; 4. Bailey (Park) 1:02.92; 5. Blake (CM) 1:03.15; 6. Lemons (SV) 1:03.50.

800 — 1. Barkley Castro (Win) 2:22.30; 2. Ellis (CM) 2:29.41; 3. Morris (Park) 2:29.47; 4. Lemons (SV) 2:32.28; 5. Voigt (Win) 2:32.64; 6. Laehon (Hurr) 2:33.91.

1600 — 1. Peyton Panger (Cap) 5:10.38; 2. Schwendiman (Hurr) 5:22.75; 3. Fedders (WW) 5:28.51; 4. Schwendiman (Hurr) 5:34.13; 5. McMillion (Win) 5:38.97; 6. Williams (Park) 5:41.83.

3200 — 1. Peyton Panger (Cap) 11:30.25; 2. Johnston (Hurr) 11:35.04; 3. Fedders (WW) 11:39.24; 4. Englund (Win) 11:49.91; 5. Short (Hurr) 12:11.49; 6. Stewart (SV) 12:26.00.

100 hurdles — 1. Anacia Hines (SA) 15.87; 2. Bever (Park) 16.02; 3. Wood (Cap) 16.47; 4. Hall (CM) 16.68; 5. Barber (Hurr) 16.70; 6. Hensley (Hunt) 16.79.

300 hurdles — 1. 1. Josee Erlandson (Win) 47.41; 2. Bever (Park) 46.74; 3. Barber (Hurr) 49.08; 4. Thompson (Win) 49.15; 5. Arthur (Win) 49.48; 6. Cunningham (Rip) 50.50.

4x100 — 1. Winfield 50.62; 2. Huntington 51.96; 3. Hurricane 52.78; 4. Parkersburg 54.31; 5. Woodrow Wilson 55.03; 6. Ripley 55.11.

4x200 — 1. Winfield 1:47.11; 2. Ripley 1:52.06; 3. Parkersburg 1:52.54; 4. Huntington 1:52.58; 5. Hurricane 1:53.09; 6. Woodrow Wilson 1:55.72.

4x800 — 1. Parkersburg 10:16.33; 2. Winfield 10:26.21; 3. Hurricane 10:27.52; 4. Cabell Midland 10:43.62; 5. Huntington 11:32.33; 6. George Washington 11:47.78.

Shuttle hurdles — 1. Hurricane 1:09.17; 2. Ripley 1:09.94; 3. Spring Valley 1:16.52; 4. George Washington 1:17.72.

High jump — 1. Sarah Bever (Park) 5-04; 2. Leaman (Park 5-00; 3. Cassidy (CM) 4-08; T4. Grose (CM) 3-06; T4. Trostle (WW) 4-06; T4. Harmon (Park) 4-06.

Pole vault — 1. Lauren London (Hurr) 8-06; 2. Miller (Park) 8-00; 3. Schenerlein (Park) 7-06.

Long jump — 1. Morgan Hensley (Hunt) 15-11; 2. Cole (Win) 15-09.75; 3. Mitchell (Hunt) 15-05.25; 4. Sims (Park) 14-10.50; 5. Cassidy (CM) 14-08.25; 6. Brown (Hunt) 14-06.

Shot put — 1. Abby Watson (Hurr) 36-04.50; 2. McAtee (Park) 33-06.50; 3. Budd (Hunt) 32-11.50; 4. Guinn (Nitro) 31-11; 5. Koon (Park) 31-09; 6. Jacobs (GW) 31-07.

Discus throw — 1. Abby Watson (Hurr) 123-06; 2. McAtee (Park) 118-02; 3. Jacobs (GW) 105-07.50; 4. Koon (Park) 95-11; 5. Yancey (Win 95-07; 6. Mullens (Hurr) 94-02.50.



PikeView results from Lions Club Invitational

Girls –  38 points

1st – 4x800m Relay – 11:05 – Lauryn Hatfield, Laura Hill, Sophie Klein, Katelyn Odle

1st – Shot – 32’2” - Jasmine Johnson (PR)

4th – 3200m run -13:21 Katelyn Odle (PR)

6th  - 1600m run  -- 6:03.67  Katelyn Odle –(PR)

5th  - 4x200m Relay – 2:05.12 – Charlotte Webster, Katelyn Shrewsbury, Shyann Carr, Lacey Dart

5th – 4x100m Relay – 56.86 – Shakiya Diggs, Charlotte Webster, Shyann Carr, Lauryn Hatfield (PR)

5th -4x400m Relay 4:54.9 – Hatfield, Hill, Shrewsbury, White

5th – Shuttle Hurdles – 1:21.37 – Diggs, Carr, Kayla Blake, Raelynn Smith

Boys – 40 points

1st 4x400m relay – 3:43.51 – Klein, Plumley, Weitzel, Testerman (PR)

1st – 4x800m 9:06.33 – Campbell, Klein,McBride,Weitzel

1st – 1600m run- 4:46.69 - Jason Weitzel

2nd – 3200m run – 10:04.00 – Jason Weitzel (PR)

3rd – 400m run – 52.31 Hunter Klein (PR)



AUTO RACING

Beckley Motorsports Park

Feature Race Results

Open Wheel Feature

 1. 10 Kenny Compton 2. 53 Mke Duncan 3. 17 Jason Cochran 4. 22c Tate Hughes 5. 36k Keith Bills 6. 11 Jesse Rupe

Crate Late Feature

 1. 45 Eddie Hambrick 2. 33 Chris Meadows 3. 68 Tyler Cox 4. 28 Aaron Barley 5. 33G Shane Greco 6. 99 Teddy Tate

Late Model Feature

 1. 1H Wayne Hughes 2. 12 Rick Williams 3. 5L Steve Lucas 4. 28R Harold Redman, Jr 5. 68 Jeff Cox 6. 2 Don White

Hornet Feature

 1. 43 Destin West 2. 47 Devin Corns 3. 18 Brandon Adkins 4. 206 DJ Critchley 5. 42 Bryce Ryan 6. 01 Jacob Skaggs

Street Stock Feature

 1. 44 Tyler Blankenship 2. 11/2 Robert Richardson 3. 55 Matt Schoolcraft 4. 23 Robert Modley II 5. 33 George Pierce 6. 7 Michael Howerton

Outlaw Feature

 1. A1B Robert Walker 2. 11 Lenny Stafford 3. 411 Ryan Williams 4. 04 David Gibson 5. USA1 David Ferreira