The Register-Herald, Beckley, West Virginia

January 24, 2014

Prep basketball scores and schedules


From wire and staff reports

BECKLEY — States scores

BOYS

Friday


Brooke 78, Weir 37

Cabell Midland 78, Lincoln County 50

Charleston Catholic 61, Greater Beckley Christian 52

Linsly 97, Wheeling Central 92

Parkersburg Christian 51, South Charleston Christian 21

Poca 79, Sissonville 47

Ripley 55, Ravenswood 41

Saint Joseph Central 62, Man 60

Shady Spring 81, Summers County 67

Tug Valley 61, Belfry, Ky. 48

Wayne 62, Chapmanville 59, OT

Williamstown 79, Tyler Consolidated 59

Wyoming East 112, Independence 53

WVHIT Tournament

Division 1

First Round

Clay-Battelle 73, Fayetteville 33

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Mingo Central vs. Herbert Hoover, ppd.

WVHIT Tournament

Division 1

First Round

Sherman vs. Pocahontas County, ppd. to Jan 25.

Richwood vs. Cameron, ppd.

GIRLS

Belpre, Ohio 66, Parkersburg Catholic 49

Cabell Midland 67, Nitro 53

Capital 52, Riverside 31

Huntington 82, Winfield 51

Oak Glen 64, E. Liverpool, Ohio 43

Roane County 52, Wirt County 41

South Charleston 72, Hurricane 40

Wheeling Central 49, Charleston Catholic 44

Wood County Christian 50, Elk Valley Christian 40

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Mingo Central vs. Scott, ppd.



Local schedule

Today’s games

Girls


Nicholas County at Fairmont Senior

Scott at Summers County

Webster County at East Fairmont

Boys

Clay County at Nicholas County, ppd.

East Fairmont at Webster County

Greater Beckley Christian  at Logan

Liberty at Liberty (Harrison)

Oak Hill  at Elkins

Doddridge County at Valley, 4 p.m.

Woodrow Wilson at St. Albans

Monday, Jan. 27

Girls


Wyoming East at PikeView

Boys

Shady Spring at Ripley

Woodrow Wilson at Nitro

Summers County at James Monroe



Big Atlantic Classic

Here is the schedule for the Big Atlantic Classic, set for Jan. 27-Feb. 1 at the Beckley-Raleigh County Convention Center:

Monday, Jan. 27

Noon (A) — Independence vs. Shady Spring (girls middle school)

1:15 p.m. (B) — Bluefield vs. Beckley-Stratton (boys middle school)

2:30 p.m. (C) — Eastern Greenbrier vs. Park (girls middle school)

5:45 p.m. (D) — Eastern Greenbrier vs. Independence (boys middle school)

7:25 p.m. (1) — Bluefield vs. Westside (Class AA boys)

9 p.m. (2) — Sherman vs. Greater Beckley Christian (Class A boys)

Tuesday, Jan. 28

2 p.m. (E) — Loser A vs. Loser C (girls middle consolation)

3:15 p.m. (F) — Loser B vs. Loser D (boys middle school)

4:30 p.m. (G) — Winner B vs. Park (boys middle school)

5:45 p.m. (H) — Winner D vs. Shady Spring (boys middle school)

7:25 p.m. (3) — Wyoming East vs. Mount View (Class AA boys)

9 p.m. (4) — Buffalo vs. Fayetteville (Class A boys)

Wednesday, Jan. 29

Noon (I) — Loser G vs. Loser H (boys middle school consolation)

1:15 p.m. (J) — Winner A vs. Winner C (girls middle school championship)

2:30 p.m. (K) — Winner G vs. Winner H (boys middle school championship)

3:45 p.m. (5) — Loser 2 vs. Loser 4 (Class A boys consolation)

5:30 p.m. (6) — Loser 1 vs. Loser 3 (Class AA boys consolation)

7:20 p.m. (7) — Oak Hill Academy vs. Arlington Country Day (boys national)

9 p.m. (8) — Winner 2 vs. Winner 4 (Class A boys championship)

Thursday, Jan. 30

4 p.m. (9) — University vs. George Washington (girls)

5:45 p.m. (10) — Parkersburg South vs. Westside (girls)

7:25 p.m. (11) — Greenbrier East vs. Shady Spring (girls)

9 p.m. (12) — Hedgesville vs. St. Albans (girls)

Friday, Jan. 31

2 p.m. (13) — Loser 9 vs. Loser 12 (girls consolation)

4 p.m. (14) — Capital vs. Lewis County (Class AAA boys)

5:40 p.m. (15) — Hurricane vs. Parkersburg South (Class AAA boys)

7:20 p.m. (16) — Greenbrier East vs. Preston (Class AAA boys)

9 p.m. (17) — Woodrow Wilson vs. University (Class AAA boys)

Saturday, Feb. 1

9 a.m. (18) — Loser 11 vs. Loser 10 (girls consolation)

10:40 a.m. (19) — Loser 17 vs. Loser 15 (Class AAA boys consolation)

12:20 p.m. (20) — Loser 16 vs. Loser 14 (Class AAA boys consolation)

2 p.m. (21) — Winner 1 vs. Winner  3 (Class AA boys championship)

4 p.m. (22) — Winner 9 vs. Winner 12 (girls championship)

5:40 p.m. (23) — Winner 11 vs. Winner 10 (girls championship)

7:20 p.m. (24) — Winner 17 vs. Winner 15 (Class AAA boys championship)

9 p.m. (25) — Winner 16 vs. Winner 14 (Class AAA boys championship)