The Register-Herald, Beckley, West Virginia

High School Sports

January 30, 2013

State scores; Big Atlantic Classic and local schedules

BECKLEY — State scores

BOYS


Bluefield 83, Summers County 67

Clay-Battelle 59, Trinity 52

Doddridge County 56, Calhoun County 47

Greenbrier West 66, Moorefield 61

Herbert Hoover 51, Clay County 41

Ironton, Ohio 57, Huntington 46

John Marshall 41, Oak Glen 39

Madonna 60, Toronto, Ohio 54

Martinsburg 61, Washington 42

Reedsville Eastern, Ohio 66, Wahama 64

Ritchie County 66, Parkersburg Catholic 60

Steubenville, Ohio 77, Weir 49

Tucker County 54, East Hardy 52

Tug Valley 83, Saint Joseph Central 43

Union Grant 75, Hundred 38

Wood County Christian 55, Calvary Baptist 48

WVHIT Tournament

Valley Fayette 90, Man 62

GIRLS

Bluefield 48, James Monroe 45

Buffalo 69, Sherman 46

Clay County 65, Gilmer County 54

Clay-Battelle 72, Notre Dame 43

Frankfort 55, Petersburg 47

Huntington 69, Cabell Midland 55

Martinsburg 52, Washington 41

Nitro 56, Hurricane 30

Princeton 60, Woodrow Wilson 49

Spring Valley 73, South Charleston 43

St. Albans 53, Winfield 50

Big Atlantic Classic

Monda
y

Noon (A) — Shady Spring 29, Park 20 (girls middle school)

1:15 p.m. (B) — Park 36, Shady Spring 26 (boys middle school)

2:30 p.m. (C) — Eastern Greenbrier 24, Fayetteville 20 (girls middle school)

5:45 p.m. (D) — Eastern Greenbrier 55, Collins 23 (boys middle school)

7:25 p.m. (1) — Bluefield 67, Westside 54

9 p.m. (2) — Tygarts Valley 59, Valley 57

Tuesday

4:30 p.m. (E) — Park 33, Fayetteville 21 (girls middle consolation)

5:45 p.m. (F) — Shady Spring 44, Collins 30 (boys middle consolation)

7:25 p.m. (3) — Greenbrier West 66, Moorefield 61 (Class A boys)

9 p.m. (4) — Robert C. Byrd 65, Wyoming East 58 (Class AA boys)

Today

1:15 p.m. (G) — Shady Spring vs. Eastern Greenbrier (girls middle championship)

2:30 p.m. (H) — Park vs. Eastern Greenbrier (boys middle championship)

3:45 p.m. (5) — Valley vs. Moorefield (Class A boys consolation)

5:30 p.m. (6) — Westside vs. Wyoming East (Class AA boys consolation)

7:20 p.m. (7) — Oak Hill Academy vs. Montrose Christian (Boys national)

9 p.m. (8) — Tygarts Valley vs. Greenbrier West (Class A boys championship)

Thursday

4 p.m. (9) — Parkersburg South vs. Nicholas County (Girls)

5:45 p.m. (10) — Preston vs. George Washington (Girls)

7:25 p.m. (11) — Greenbrier East vs. St. Albans (Girls)

9 p.m. (12) — University vs. Westside (Girls)

Friday

2 p.m. (13) — Loser 9 vs. Loser 10 (Girls consolation)

4 p.m. (14) — Jefferson vs. Morgantown (Class AAA boys)

5:40 p.m. (15) — Musselman vs. Parkersburg South (Class AAA boys)

7:20 p.m. (16) — Greenbrier East vs. Point Pleasant (Class AAA boys)

9 p.m. (17) — Woodrow Wilson vs. Lewis County (Class AAA boys)

Saturday

9 a.m. (18) — Loser 11 vs. Loser 12 (Girls consolation)

10:40 a.m. (19) — Loser 17 vs. Loser 14 (Class AAA consolation)

12:20 p.m. (20) — Loser 16 vs. Loser 15 (Class AAA consolation)

2 p.m. (21) — Bluefield vs. Robert C. Byrd (Class AA championship)

4 p.m. (22) — Winner 9 vs. Winner 10 (Girls championship)

5:40 p.m. (23) — Winner 11 vs. Winner 12 (Girls championship)

7:20 p.m. (24) — Winner 17 vs. Winner 14 (Class AAA championship)

9 p.m. (25) — Winner 16 vs. Winner 15 (Class AAA championship)

Text Only
High School Sports