The Register-Herald, Beckley, West Virginia

February 23, 2013

Scores and schedules


From wire and staff reports

BECKLEY — State scores

BOYS


Buffalo 74, Valley Fayette 72

Charleston Catholic 38, Poca 37

Magnolia 66, Greater Beckley Christian 58

Morgantown 47, John Marshall 27

Nicholas County 69, Clay County 61

Nitro 52, Point Pleasant 51

Notre Dame 95, Hundred 54

Ripley 65, Ravenswood 44

Ritchie County 69, Roane County 62

University 78, Lewis County 57

Woodrow Wilson 75, Oak Hill 41

AAA Region 3

Section One

Independence 49, Liberty Raleigh 36

GIRLS

AAA Region 1

Section One

Parkersburg South 72, Wheeling Park 44

AAA Region 2

Section One

Hedgesville 66, Martinsburg 50

Section Two

Hampshire 54, Elkins 36

AAA Region 3

Section One

George Washington 61, Capital 35

Section Two

Greenbrier East 68, Princeton 51

AAA Region 4

Section Two

Spring Valley 68, Logan 67

AA Region 1

Section One

North Marion 51, Fairmont Senior 50

Section Two

Ravenswood 58, Braxton County 37

AA Region 2

Section Two

Bridgeport 44, Lincoln 29

AA Region 4

Section One

Nicholas County 58, Clay County 47

Section Two

Tolsia 46, Scott 38

A Region 1

Section One

Wheeling Central 57, Magnolia 34

Section Two

St. Marys 52, Trinity 30

A Region 2

Section One

Tucker County 53, Tygarts Valley 22

A Region 4

Section Two

Saint Joseph Central 80, Charleston Catholic 30



Boys sectionals

Class AAA, Region 3

Section 2

Monday, Feb. 25

(1) No. 5 Oak Hill at No. 4 Shady Spring, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 27

at Brushfork Armory

Semifinals

(2) No. 2 Greenbrier East vs. No. 3 Princeton, 6 p.m.

(3) No. 1 Woodrow Wilson vs. Game 1 winner, 8 p.m.

Friday, Mar. 1

at Brushfork Armory

Sectional Championship

(5) Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.



Regional Championship

Tuesday, Mar. 5



Class AA, Region 3

Section 1

Friday, Feb. 22

at Westside High School

No. 5 Independence 49, No. 4 Liberty 36

Tuesday, Feb. 26

Semifinals

at Beckley-Raleigh County Convention Center

(2) No. 2 Wyoming East vs. No. 3 Summers County, 6 p.m.

(3) No. 1 Westside vs.  Game 1 winner, 8 p.m.

Thursday, Feb. 28

Sectional Championship

at Beckley-Raleigh County Convention Center

(4) Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.



Section 2

Saturday, Feb. 23

(1) No. 5 River View at No. 4 James Monroe, 2 p.m.

Tuesday, Feb. 26

Semifinals

at Princeton High School

(2) No. 1 Bluefield vs. Game 1 winner, 6 p.m.

(3) No. 2 Mt. View vs. No. 3 PikeView, 8 p.m.

Friday, Mar. 1

Sectional Championship

at Princeton High School

(4) Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7 p.m.



Regional Championship

Wednesday, Mar. 6



Class AA Region 1

Section 2

Monday, Feb. 25

(1) No. 5 Braxton County at No. 4 Ravenswood, 7 p.m.

Tuesday, Feb. 26

Semifinals

(2) Game 1 winner at No. 1 Webster County 7 p.m.

(3) No. 3 Ritchie County at No. 2 Roane County, 7 p.m.

Friday, Mar. 1

Sectional Championship

(5) Game 3 winner vs. Game 2 winner (at highest remaining seed), 7 p.m.

Regional Championship

Wednesday, Mar. 6



Class AA Region 4

Section 1

Monday, Feb. 25

(1) No. 5 Clay County at No. 4 Sissonville, 7 p.m.



Tuesday, Feb. 26

Semifinals

(2) Winner game 1 at No. 1 Poca, 7 p.m.

(3) No. 3 Nicholas County at No. 2 Herbert Hoover



Friday, Mar. 1

Sectional Championship

(4) Game 2 winner vs. Game 3 winner (at highest remaining seed)



Regional Championship

Wednesday, Mar. 6



Class A Region 3

Section 1

Saturday, Feb. 23

(1) No. 6 Van at No. 3 Sherman, 7 p.m.

(2) No. 5 Montcalm at No. 4 Man, 7 p.m.

Tuesday, Feb. 26

Semifinals

(3) Game 1 winner at No. 2 Greater Beckley Christian, 7 p.m.

(4) Game 2 winner at No. 1 Tug Valley, 7 p.m.

Friday, Mar. 1

Sectional Championship

(5) Game 3 winner vs. Game 4 winner (at highest remaining seed), 7 p.m.



Section 2

Monday, Feb. 25

(1) No. 5 Meadow Bridge at No. 4 Richwood, 7 p.m.

(2) No. 6 Fayetteville at No. 3 Midland Trail, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 27

Semifinals

(3) Game 1 winner at No. 1 Valley, 7 p.m.

(4) Game 2 winner at No. 2 Greenbrier West, 7 p.m.

Friday, Mar. 1

Championship

(5) Game 3 winner vs. Game 4 winner (at highest remaining seed), 7 p.m.



Regional Championship

Thursday, Mar. 7



Girls Sectionals/Regionals

CLASS AAA, REGION 3

Section 2

Monday, Feb. 18

(1) Shady Spring 65, Oak Hill 24

All other games at the Fayette County Memorial Building

Wednesday, Feb. 20

Semifinals

(2) No. 2 Princeton 46, No. 3 Woodrow Wilson 28

(3) No. 1 Greenbrier East 69, No. 4 Shady Spring 60

Friday, Feb. 22

Sectional Championship

(4) Greenbrier East 68, Princeton 51



Regional Championship

Tuesday, Feb. 26

Capital at Greenbrier East

Princeton at George Washington



CLASS AA REGION 3

Section 1

Monday, Feb. 18

(1) No. 4 Independence, 43, No. 5 Liberty 41

Remaining games at Westside High School

Tuesday, Feb. 19

Semifinals

(2) No. 3 Summers County 64,  No. 2 Wyoming East 54

(3) No. 1 Westside 89, No. 4 Independence 16

Thursday, Feb. 21

Sectional Championship

(4) Westside 77, Summers County 42



Section 2

Saturday, Feb. 16

(1)No. 4 Mount View 46,  No. 5 River View 45

Remaining games at Princeton High School

Tuesday, Feb. 19

(2) No. 1 PikeView 44, No. 4 Mount View 36

(3) No. 2 Bluefield 65, No. 3 James Monroe 61

Thursday, Feb. 21

Sectional Championship

(4) PikeView 69, Bluefield 50



Regional Championship

Wednesday, Feb. 27

Bluefield at Westside

Summers County at PikeView



Class AA Region 4

Section 1

All games Poca High School

Monday, Feb. 18

(1) Poca 46, Herbert Hoover 37

Wednesday, Feb 20

Semi-finals

(2) Clay County 53, Sissonville 44

(3) Nicholas County 66, Poca 30

Friday, Feb. 22

Sectional Championship

(4)Nicholas County 58, Clay County 47



Regional Championship

Wednesday, Feb. 27

Scott at Nicholas County

Clay County at Tolsia



CLASS A, REGION 3

Section 1

Saturday, Feb. 16

(1) No. 5 Midland Trail 51, No. 4 Richwood 47

(2) No. 3 Meadow Bridge 48, No. 6 Greenbrier West 37

Tuesday, Feb. 19

Semi-finals

(3) No. 1 Fayetteville 53, No. 5 Midland Trail 43

(4) No. 2 Valley 63, No. 3 Meadow Bridge 53

Thursday, Feb. 21

Sectional Championship

(5) Fayetteville 53, Valley 49



Section 2

Monday, Feb. 18

(1) No. 4 Montcalm 28, No. 5 Greater Beckley Christian 19

(2) No. 3 Sherman 66, No. 6 Van 32

Tuesday, Feb. 19

Semi-finals

(3) No. 1 Tug Valley 58, No. 4 Montcalm 32

(4) No. 2 Man 52, No. 3 Sherman 22

Thursday, Feb. 21

Sectional Championship

(5) Tug Valley 58, Man 37



Regional Championship

Wednesday, Feb. 28

Man at Fayetteville

Valley at Tug Valley