The Register-Herald, Beckley, West Virginia

February 21, 2014

Scores, schedules, girls sectionals


From wire and staff reports

BECKLEY — State scores

Boys


Fayetteville 61, Meadow Bridge 56

Greenbrier East 73, James Monroe 48

Lincoln County 72, Tolsia 54

Madonna 56, Williamstown 54

PikeView 79, Liberty Raleigh 38

Washington 86, Martinsburg 68

Williamsport, Md. 63, Spring Mills 38

Woodrow Wilson 65, Riverside 51

LKC Tournament

Ninth Place

Doddridge County 51, Calhoun County 44

Fifth Place

Ravenswood 60, Clay County 56

MSAC Tournament

11th Place

Princeton 61, Nitro 52

OVAC Tournament

Consolation

Beallsville, Ohio 63, Hundred 45

WVCAT State Tournament

First Round

Cross Lanes Christian 54, Calvary Baptist 38

Greater Beckley Christian 96, Regional Christian 41

Teays Valley Christian 57, Grace Christian 55

Wood County Christian 52, Elk Valley Christian 40

Girls Basketball

Buckhannon-Upshur 79, Lewis County 50

Fayetteville 71, Independence 31

Hampshire 61, Frankfort 28

Hundred 43, Clay-Battelle 35

Lincoln 65, Braxton County 29

Northern Garrett, Md. 62, Petersburg 57

PikeView 62, Mount View 40

Scott 68, Herbert Hoover 58

University 55, Martinsburg 46

Van 43, Richwood 30

Washington 55, Hedgesville 41

Westside 75, Summers County 42

MSAC Tournament

Seventh Place

Huntington 67, Woodrow Wilson 38

WVCAT Tournament

First Round

Elk Valley Christian 69, Greater Beckley Christian 28

Grace Christian 43, Teays Valley Christian 37



Local schedule

Bo
ys

Fayetteville at Richwood

Greenbrier East at Logan

Greenbrier West at Webster County

Independence  at Shady Spring

Liberty at Westside

Meadow Bridge at Montcalm

PikeView at Summers County

Princeton at Bluefield

Valley at Tug Valley

Wyoming East at Mount View

Saturday, Feb. 22

Girls


Hedgesville at Greenbrier East, 4 p.m.

Summers County at Scott

Boys

Nicholas County at Greenbrier East

Summers County at Meadow Bridge

Woodrow Wilson at South Charleston (MSAC championship)



Girls sectional schedule

Class AAA

Region 3

Section 2


Monday, Feb. 24

at Princeton Senior High School

(1) Oak Hill vs. Princeton, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 26

at Woodrow Wilson High School

(2) Shady Spring vs. Woodrow Wilson, 7:30 p.m.

at Greenbrier East High School

(3) Game 1 winner vs. Greenbrier East, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 28

at Highest Seed

Championship

(4) Game 2 winner vs. Game 3 winner, 7:30 p.m.



Class AA

Region 3

Section 1


Saturday, Feb. 22

at Liberty High School

(1) Independence vs. Liberty, 1 p.m.

Monday, Feb. 24

at Wyoming East High School  

(2) Summers Co. vs. Wyoming East, 6 p.m.

(3) Westside vs. Game 1 winner, 8 p.m.  

Thursday, Feb. 27

at Wyoming East High School  

Championship

(4) Game 2 Winner vs. Game 3 winner, 7 p.m.

Section 2

Friday, Feb. 21

(1) James Monroe at River View

Tuesday, Feb. 25

at Princeton Senior High School

(2) PikeView vs. Game 1 winner, 6 p.m.

(3) Bluefield vs. Mount View, 8 p.m.

Thursday, Feb. 27

at Princeton Senior High School

Championship

(4) Game 2 Winner vs. Game 3 winner. 7 p.m.   



Class A

Region 3

Section 1


all games at 7 p.m.

Monday, Feb. 24

(1) Montcalm at Tug Valley

(2) Greater Beckley Christian at Van

Tuesday, Feb. 25

(3) Game 2 winner at Sherman

(4) Game 1 winner at Man

Friday, Feb. 28

Championship

(5) Game 3 winner vs. Game 4 winner

Section 2

at WVU Tech

Friday, Feb. 21

(1) Greenbrier West vs. Valley

(2) Midland Trail vs. Richwood

Tuesday, Feb. 25

(3) Fayetteville vs. Game 1 Winner

(4) Meadow Bridge vs. Game 2 winner

Thursday, Feb. 27

Championship

(5) Game 3 winner vs. Game 4 winner