The Register-Herald, Beckley, West Virginia

High School Sports

March 13, 2013

All-Coalfield Conference boys teams

BECKLEY — Class A

West Division

Team Champions

1. Valley 36.5, 2. Midland Trail 16.3, 3. Sherman 14.0, 4. Fayetteville 11.4, 5. Montcalm 8.3

First Team: Zac Warden, Raeshawn Breckenridge, Arik McGinnis, Valley; Rickie Carter, Jake Grimmett, Midland Trail; Zach Semple, Fayetteville; Gregory Brewer, Sherman.

Second Team: Keyshawn Payne, Henry Barron, Druw Bowen, Cody Winter, Valley; Tyler Skaggs, Midland Trail; Tyler McVey, Fayetteville; Cody Muncy, Sherman.

Honorable Mention: Aaron Krise, Fayetteville; Collin Carte, Midland Trail; Matt Pennington, Jacob Howard, Montcalm.

East Division

Team Champions


1. Greenbrier West 31.7, Meadow Bridge 17.9, Richwood 17.7, Pocahontas County DNQ

First Team: Josh Martin, Colby Ennis, Brandon Gwinn, Greenbrier West; Logan Pomeroy, Kaleb Farr, Meadow Bridge; Zach Bennett, Ryan Bennett, Richwood.

Second Team: Alex Hendrix, Corey Cox, Greenbrier West; Cody White, Cole Porter, Meadow Bridge; Ben Weber, John Bard, Richwood.

Honorable Mention: Zach Johnson, Jared Jennings, Greenbrier west; Levi Mowery, Richwood.

Class AA

West Division

Team Champions


1. Westside 38.3, Wyoming East 34.3, Liberty 27.5, Independence 10.3, River View 7.5

First Team: Corey Bowles, Justin Cogar, Levi Lambert, Westside; Austin Canada, Josh Tunstalle, Brett Bowling, Wyoming East; Levi Cook, Liberty; Shane Greco, Independence; Tyree Baker, River View.

Second Team: Justin Kenneda, Will Fox, Westside; Christian Hedinger, Cody Lester, Wyoming East; Trevor McGhee, Austin Lyons, Liberty; Tyler McKinney, Independence; Taylor Dehaven, Zach Morgan, Tony Clevinger, River View.

East Division

Team Champions


1. Bluefield 45.0, Webster County 32.9, Summers County 26.3, Nicholas County 22.0, James Monroe 18.3, PikeView 16.1

First Team: Lykel Collier, Anthony Eades, Michael Yost, David Edwards, Bluefield; Brett Morris, Hunter Given, Webster County; TaRon Ayers, T.J. Smith, Summers County; Jarod Tharp, Cody McClung, Nicholas County; Garrett Mann, James Monroe; Jason Weitzel PikeView.

Second Team: Jordan Ponder, Corey Coppolo, Dakota Smalls, Bluefield; Dalton Davis, Webster County; Josh Graham, Isaiah Brown, Summers County; Eric Peyatt, Austin Hill, Nicholas County; Micah Deskins, Jacob McKlarney, James Monroe; Zach Meadows, Seth Wood, PikeView.

1
Text Only
High School Sports