The Register-Herald, Beckley, West Virginia

March 13, 2013

All-Coalfield Conference girls teams


From Staff Reports

BECKLEY — Class A

West Division

Team Champions


1. Valley 34.1, 2. Fayetteville 31.3, 3. Midland Trail 17.5, 4. Montcalm 11.2, 5. Sherman DNQ.

First Team: Alexis Payne, Abby Buchan, Valley; Jessica Brown, Avina Sedlock, Erica Hogan, Maddy Pritt, Fayetteville; Madison Syner, Kennedy Cochran, Midland Trail; Maranda Kendrick, Montcalm.

Second Team: Kelsey Bird, Valley; Katelyn Peelish, Katherine Peelish, Fayetteville; Marissa Workman, Hannah Legg, Emily Carte, Midland Trail.



East Division

Team Champion
s

1. Meadow Bridge 31.7, Richwood 10.6, Greenbrier West 10.4, Pocahontas County DNQ.

First Team: Chandra Harrah, Sara Fleshman, Allison Gilkerson, Meadow Bridge; Brenna Mazzella, Hannah Brown, Richwood; Rachel Redden, Emily Holiday, Greenbrier West.

Second Team: Ally Redden, Caitlin White, Meadow Bridge; Jamie Bailey, Richwood; Kristen Harris, Amber Nutter, Greenbrier West.

Honorable Mention: Courtney Mullins, Meadow Bridge; Maddie Bridges, Corbin Dewitt, Greenbrier West.



Class AA

West Division

Team Champions


1. Westside 45.0, Wyoming East 27.4, Independence 15.3, River View 13.0, Liberty 7.6.

First Team: Hope Lester, Morgan Spolarich, Faith Davis, Danielle Brown, Westside; Brianne Pertee, Chelsea Duncan, Wyoming East; Emily Fedukovich, Kelsey Hart, Independence; Chelsey Dobbs, Phyllis Waldron, River View; Stacy Williams, Liberty.

Second Team: Megan Endicott, Kristin Hash, Westside; Hannah Ford, Hailey Lowman, Chiara Jewell, Wyoming East; Krista Harris, Krista Greene, Independence; Kiersten Dority, Ellamae Johnson, River View; Katana Bryant, Katie McGinnis, Liberty.

Honorable Mention: Hope Davis, McKenzie Endicott, Westside; Kristen Bailey, Taleah Bailey, Wyoming East; Faith Fortner, Kaitlyn Stowers, Brittany Wrenn, Independence; Akasa Benton, Brittany Coeburn, River View; Jasmine Law, Shayla Stephens, Liberty.



East Division

Team Champions


1. Nicholas County 39.6, Summers County 35.4, PikeView 29.0, Bluefield 22.7, James Monroe 22.1, Webster County 21.3.

First Team: Shealyn Shafer, Lauren Young, Mykenzie Martin, Nicholas County; Tyra Wynes, Brandy Morrison, Avery Pivont, Summers County; Jordan Page, Kelsie Mann, James Monroe; Brandi Clevenger, Webster County; Hope Nester, Lyndsay Hatfield, PikeView; Destiney Sims, Bluefield.

Second Team: Nicole Hamilton, Makayla Willis, Lindsay Hogan, Nicholas County; Hayley Shrewsbury, Shelby Smith, Abby Taylor, Summers County; Laura Hill, Courtney White, PikeView; Samantha Stout, Webster County; Emily McKinney, Carter Shiflet, James Monroe; Sheila Hopkins, Bluefield.

Honorable Mention: Whitney Robinson, Nicholas County; Brittany Bonds, Emily Smith, Audrey Holley, Summers County; Kelsie Gillespie, Laine Shiflet, James Monroe; Lauryn Hatfield, Alexis May, Madison May, PikeView; Erin Brown, Taylor Anderson, Webster County; Khadijah Brown, Bluefield.