The Register-Herald, Beckley, West Virginia

January 20, 2013

Scores and schedules


From wire and staff reports

MEADOW BRIDGE — State Scores

Boys


Chapmanville 80, Nicholas County 54

Charleston Catholic 69, Notre Dame 45

Cross Lanes Christian 44, Mercer Christian 29

George Washington 72, Princeton 62

Liberty Raleigh 57, Liberty Harrison 52

Madonna 57, Bridgeport, Ohio 56

Morgantown 64, Martinsburg 59

North Marion 61, Oak Glen 40

Preston 71, South Fayette, Pa. 45

Sissonville 63, Valley Fayette 48

Summers County 70, Meadow Bridge 56

Webster County 68, PikeView 54

Wood County Christian 84, Regional Christian 32 Hatfield-McCoy Shootout

Hurricane 93, Belfry, Ky. 65

Phelps, Ky. 50, Hannan 45

South Charleston 87, Wesley Christian, Ky. 40

St. Mary’s Tournament

Consolation

Bishop Donahue 98, Wirt County 73

Championship

St. Marys 58, New Matamoras Frontier, Ohio 43

Girls

Cabell Midland 64, Winfield 38

Nicholas County 52, Chapmanville 45

Oak Glen 65, Richmond Edison, Ohio 60

Parkersburg South 79, Parkersburg 45

Pike Co. Central, Ky. def. Mingo Central, forfeit

Princeton 80, Ripley 37

Ravenswood 59, Tyler Consolidated 52

Sissonville 61, Valley Fayette 60

Spring Valley 82, Hurricane 48

Summers County 50, Scott 49

Wheeling Central 59, Trinity 44

Williamstown 62, Doddridge County 26

Woodrow Wilson 57, Capital 45

St. Mary’s Tournament

Championship

St. Marys 56, Wirt County 36

WVHIT Tournament

Division 1

South

Richwood 46, Midland Trail 33

Division 2

South

Buffalo 60, Meadow Bridge 47

North

Paden City 45, Hundred 44



Local schedules

BOYS

Monday, Jan. 21


Rockbridge, Va. at Greenbrier East

Notre Dame at Webster County

Tuesday, Jan. 22

Westside at Liberty

Wyoming East at Shady Spring

Woodrow Wilson at Capital

Greater Beckley Christian at Van

Richwood at Fayetteville

Midland Trail at Meadow Bridge

Braxton County at Oak Hill

Valley at Sherman

Bluifield at PikeView

River View at Man

Montcalm at Mercer Christian

Roane County at Webster County

Princeton at Ripley

James Monroe at Mount View

Wednesday Jan. 23

Independence at Montcalm

Summers County at Greenbrier West

GIRLS

Monday, Jan. 21


Woodrow Wilson at Shady Spring

Liberty at Oak Hill

Westside at Independence

PikeView at Wyoming East

Meadow Bridge at Riverside

Notre Dame at Webster County

Tuesday, Jan. 22

Midland Trail at Buffalo

PikeView at Bluefield

Greater Beckley Christian at Van

Greenbrier East at Charleston Catholic

Montcalm at Mercer Christian

Summers County at Princeton

Valley at Greenbrier West

Wednesday, Jan. 23

Meadow Bridge at Richwood

Princeton at Riverside

Scott at Westside

Herbert Hoover at Valley

Thursday, Jan. 24

Bluefield at Wyoming East

Fayetteville  at Oak Hill

James Monroe at Mount View

Liberty at Independence

Montcalm at Greater Beckley Christian

Nicholas County at Westside

Summers County at PikeView



Big Atlantic Classic

Here is the schedule for the Big Atlantic Classic, scheduled for Jan. 28-Feb. 2 at the Beckley-Raleigh County Convention Center:

Monday, Jan. 28

Noon (A) — Park vs. Shady Spring (girls middle school)

1:15 p.m. (B) — Park vs. Shady Spring (boys middle school)

2:30 p.m. (C) — Eastern Greenbrier vs. Fayetteville (girls middle school)

5:45 p.m. (D) — Eastern Greenbrier vs. Collins (boys middle school)

7:25 p.m. (1) — Bluefield vs. Westside (Class AA boys)

9 p.m. (2) — Tygarts Valley vs. Valley (Class A boys)

Tuesday, Jan. 29

4:30 p.m. (E) — Loser A vs. Loser C (girls middle consolation)

5:45 p.m. (F) — Loser B vs. Loser D (boys middle consolation)

7:25 p.m. (3) — Greenbrier West vs. Moorefield (Class A boys)

9 p.m. (4) — Wyoming East vs. Robert C. Byrd (Class AA boys)

Wednesday, Jan. 30

1:15 p.m. (G) — Winner A vs. Winner C (girls middle championship)

2:30 p.m. (H) — Winner B vs. Winner D (boys middle championship)

3:45 p.m. (5) — Loser 2 vs. Loser 3 (Class A boys consolation)

5:30 p.m. (6) — Loser 1 vs. Loser 4 (Class AA boys consolation)

7:20 p.m. (7) — Oak Hill Academy vs. Montrose Christian (Boys national)

9 p.m. (8) — Winner 2 vs. Winner 3 (Class A boys championship)

Thursday, Jan. 31

4 p.m. (9) — Parkersburg South vs. Nicholas County (Girls)

5:45 p.m. (10) — Preston vs. George Washington (Girls)

7:25 p.m. (11) — Greenbrier East vs. St. Albans (Girls)

9 p.m. (12) — University vs. Westside (Girls)

Friday, Feb. 1

2 p.m. (13) — Loser 9 vs. Loser 10 (Girls consolation)

4 p.m. (14) — Hampshire vs. Morgantown (Class AAA boys)

5:40 p.m. (15) — Elkins vs. Parkersburg South (Class AAA boys)

7:20 p.m. (16) — Greenbrier East vs. Point Pleasant (Class AAA boys)

9 p.m. (17) — Woodrow Wilson vs. Lewis County (Class AAA boys)

Saturday, Feb. 2

9 a.m. (18) — Loser 11 vs. Loser 12 (Girls consolation)

10:40 a.m. (19) — Loser 17 vs. Loser 14 (Class AAA consolation)

12:20 p.m. (20) — Loser 16 vs. Loser 15 (Class AAA consolation)

2 p.m. (21) — Winner 1 vs. Winner 4 (Class AA championship)

4 p.m. (22) — Winner 9 vs. Winner 10 (Girls championship)

5:40 p.m. (23) — Winner 11 vs. Winner 12 (Girls championship)

7:20 p.m. (24) — Winner 17 vs. Winner 14 (Class AAA championship)

9 p.m. (25) — Winner 16 vs. Winner 15 (Class AAA championship)