The Register-Herald, Beckley, West Virginia

January 18, 2013

Scores and schedules


Wire and staff reports

BECKLEY — State scores

BOYS


Broadfording Christian Academy, Md. 58, Faith Christian 36

Capital 71, Riverside 53

Chapmanville 52, Wayne 29

Cross Lanes Christian 66, Teays Valley Christian 55

Greater Beckley Christian 79, Man 52

Huntington 56, Winfield 53

Madonna 53, Weir 44

Nitro 57, Cabell Midland 42

Parkersburg South 81, Brooke 77

Poca 55, Sissonville 50

Ripley 55, Ravenswood 33

South Charleston 59, Hurricane 52

Spring Valley 55, St. Albans 46

Trinity 76, Wheeling Central 64

Wahama 66, Racine Southern, Ohio 50

Washington 54, Hedgesville 49

Wheeling Park 50, John Marshall 32

Wyoming East 70, Oak Hill 64

Flyin’ To The Hoop Tournament

LaPorte LaLumiere, Ind. 46, Huntington Prep 35

WVHIT Tournament

Clay-Battelle 70, Doddridge County 47

GIRLS

Berkeley Springs 44, Frankfort 33

Lincoln 71, Lewis County 38

Roane County 62, Calhoun County 26

Wood County Christian 51, Massillon Christian, Ohio 30

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Mountain Ridge, Md. vs. Petersburg, ppd.



Local schedules

BOYS


Saturday, Jan. 19

Meadow Bridge at Summers County, 7:45 p.m.

Liberty at Liberty (Harrison)

Nicholas County at Chapmanville

PikeView at Webster County

River View vs. Pike Central, KY-Williamson Fieldhouse

Buckhannon Upshur at Pocahontas County

Monday, Jan. 21

Rockbridge, Va. at Greenbrier East

Notre Dame at Webster County

Tuesday, Jan. 22

Westside at Liberty

Wyoming East at Shady Spring

Woodrow Wilson at Capital

Greater Beckley Christian at Van

Richwood at Fayetteville

Midland Trail at Meadow Bridge

Braxton County at Oak Hill

Valley at Sherman

Bluifield at PikeView

River View at Man

Montcalm at Mercer Christian

Roane County at Webster County

Princeton at Ripley

James Monroe at Mount View

Wednesday Jan. 23

Independence at Montcalm

Summers County at Greenbrier West

GIRLS

Today’s Games


Scott at Summers County

Capital at Woodrow Wilson

Greenbrier East at Hedgesville, PPD

Meadow Bridge, Montcalm, Richwood at HIT

Ripley at Princeton

Monday, Jan. 21

Woodrow Wilson at Shady Spring

Liberty at Oak Hill

Westside at Independence

PikeView at Wyoming East

Meadow Bridge at Riverside

Notre Dame at Webster County

Tuesday, Jan. 22

Midland Trail at Buffalo

PikeView at Bluefield

Greater Beckley Christian at Van

Greenbrier East at Charleston Catholic

Montcalm at Mercer Christian

Summers County at Princeton

Valley at Greenbrier West

Wednesday, Jan. 23

Meadow Bridge at Richwood

Princeton at Riverside

Scott at Westside

Herbert Hoover at Valley

Thursday, Jan. 24

Bluefield at Wyoming East

Fayetteville  at Oak Hill

James Monroe at Mount View

Liberty at Independence

Montcalm at Greater Beckley Christian

Nicholas County at Westside

Summers County at PikeView



Big Atlantic Classic

Here is the schedule for the Big Atlantic Classic, scheduled for Jan. 28-Feb. 2 at the Beckley-Raleigh County Convention Center:

Monday, Jan. 28

Noon (A) — Park vs. Shady Spring (girls middle school)

1:15 p.m. (B) — Park vs. Shady Spring (boys middle school)

2:30 p.m. (C) — Eastern Greenbrier vs. Fayetteville (girls middle school)

5:45 p.m. (D) — Eastern Greenbrier vs. Collins (boys middle school)

7:25 p.m. (1) — Bluefield vs. Westside (Class AA boys)

9 p.m. (2) — Tygarts Valley vs. Valley (Class A boys)

Tuesday, Jan. 29

4:30 p.m. (E) — Loser A vs. Loser C (girls middle consolation)

5:45 p.m. (F) — Loser B vs. Loser D (boys middle consolation)

7:25 p.m. (3) — Greenbrier West vs. Moorefield (Class A boys)

9 p.m. (4) — Wyoming East vs. Robert C. Byrd (Class AA boys)

Wednesday, Jan. 30

1:15 p.m. (G) — Winner A vs. Winner C (girls middle championship)

2:30 p.m. (H) — Winner B vs. Winner D (boys middle championship)

3:45 p.m. (5) — Loser 2 vs. Loser 3 (Class A boys consolation)

5:30 p.m. (6) — Loser 1 vs. Loser 4 (Class AA boys consolation)

7:20 p.m. (7) — Oak Hill Academy vs. Montrose Christian (Boys national)

9 p.m. (8) — Winner 2 vs. Winner 3 (Class A boys championship)

Thursday, Jan. 31

4 p.m. (9) — Parkersburg South vs. Nicholas County (Girls)

5:45 p.m. (10) — Preston vs. George Washington (Girls)

7:25 p.m. (11) — Greenbrier East vs. St. Albans (Girls)

9 p.m. (12) — University vs. Westside (Girls)

Friday, Feb. 1

2 p.m. (13) — Loser 9 vs. Loser 10 (Girls consolation)

4 p.m. (14) — Hampshire vs. Morgantown (Class AAA boys)

5:40 p.m. (15) — Elkins vs. Parkersburg South (Class AAA boys)

7:20 p.m. (16) — Greenbrier East vs. Point Pleasant (Class AAA boys)

9 p.m. (17) — Woodrow Wilson vs. Lewis County (Class AAA boys)

Saturday, Feb. 2

9 a.m. (18) — Loser 11 vs. Loser 12 (Girls consolation)

10:40 a.m. (19) — Loser 17 vs. Loser 14 (Class AAA consolation)

12:20 p.m. (20) — Loser 16 vs. Loser 15 (Class AAA consolation)

2 p.m. (21) — Winner 1 vs. Winner 4 (Class AA championship)

4 p.m. (22) — Winner 9 vs. Winner 10 (Girls championship)

5:40 p.m. (23) — Winner 11 vs. Winner 12 (Girls championship)

7:20 p.m. (24) — Winner 17 vs. Winner 14 (Class AAA championship)

9 p.m. (25) — Winner 16 vs. Winner 15 (Class AAA championship)