The Register-Herald, Beckley, West Virginia

January 17, 2013

Basketball schedules; wrestling seedings


From Staff Reports

BECKLEY — Postponed games

Rescheduled basketball games from Jan. 17:

GIRLS


Woodrow Wilson at Parkersburg, TBD

James Monroe at PikeView, Jan. 31

Montcalm at Fayetteville, Jan. 31

Midland Trail at Meadow Bridge, TBD

Princeton at George Washington, TBD

Oak Hill at Valley, TBD

BOYS

Liberty at Webster County, TBD

Meadow Bridge at Summers County, Jan. 19

Pocahontas County at Harman, TBD

Shady Spring at Oak Hill, Feb. 14



Local schedule

GIRLS

Toda
y

Greenbrier East at Martinsburg

Pocahontas County at Moorefield

River View at Bluefield

Buckhannon-Upshur at Webster County

Saturday, Jan. 19

Scott at Summers County

Capital at Woodrow Wilson

Greenbrier East at Hedgesville

Meadow Bridge, Montcalm, Richwood at HIT

Ripley at Princeton

Monday, Jan. 21

Woodrow Wilson at Shady Spring

Liberty at Oak Hill

Westside at Independence

PikeView at Wyoming East

Meadow Bridge at Riverside

Notre Dame at Webster County



BOYS

Today


James Monroe at Independence

Man at Greater Beckley Christian

Fayetteville at Greenbrier West

Montcalm at Meadow Bridge

Richwood at Midland Trail

Oak Hill  at Wyoming East

Valley at Buffalo

Tug Valley at Westside

Nicholas County at Scott

Mount View at PikeView

River View at Bluefield

George Washington at Princeton

Saturday, Jan. 19

Liberty at Liberty (Harrison)

Nicholas County at Chapmanville

PikeView at Webster County

River View vs. Pike Central, KY-Williamson Fieldhouse

Buckhannon Upshur at Pocahontas County

Meadow Bridge at Summers County

Monday, Jan. 21

Greenbrier East at Rockbridge, Va.

Notre Dame at Webster County

PREP WRESTLING

WSAZ Invitational Seeds

Today and Saturday

At Big Sandy Superstore Arena, Huntington

106 pounds: 1. Logan Grass, Huntington; 2. Teddy Stover, Independence; 3. Alex Lee, Meade; 4. T.J. Bowen, Johnson Central; 5. Logan Robertson, Shady Spring; 6. Sam Moore, George Washington; 7. Dalton Smith, Williamstown; 8. Riley White, Roane

113: 1. Jordan Allen, Huntington; 2. Chris Beeler, Meade; 3. Ben Alderson, Greenbrier West; 4. Chris Cochran, Winfield; 5. Spencer Floyd, Shady Spring; 6. Brye Mullenix, Williamstown; 7. Will Cox, Independence; 8. Alex Holt, Montgomery

120: 1. Ryan Elliott, North Marion; 2. Johnny Forren, Shady Spring; 3. Tristen Harvey, Liberty Raleigh; 4. Bret MacIver, Williamstown; 5. Wyatt Kirk, Ashland; 6. Cam Moore, Roane; 7. David Pancake, George Washington; 8. Dylan Francis, Johnson Central

126: 1. Dalton George, Williamstown; 2. Jensen Lorea, George Washington; 3. Chris Clark, Independence; 4. Bryce Hunphreys, Winfield; 5. Dillon Clarkson, Roane; 6. Chase Childers, Huntington; 7. Josh Richards, Roane; 8. Johnathan Spence, Huntington

132: 1. Colton Ward, Independence; 2. Clyde Newcomer, Montgomery; 3. Austin Stanley, North Marion; 4. Dustin Yoakum, Greenbrier West; 5. John Duncan, Shady Spring; 6. Tyler Hampton, Spring Valley; 7. Sam Griffith, Johnson Central; 8. Evan Fairchild, Winfield

138: 1. Billy Waldeck, Huntington; 2. Josh Jude, Johnson Central; 3. Cody Clifton, Liberty Raleigh; 4. Nick Farley, Shady Spring; 5. Bobby Mitchell, Cabell Midland; 6. Logan Lindsey, Williamstown; 7. Dustin Justice, Independence; 8. Wade McGrew, Huntington

145: 1. Justin Arthur, Huntington; 2. Jake Tracewell, Williamstown; 3. Jordan Young, Johnson Central; 4. Isaac Reed, Winfield; 5. Brandon Stump, Shady Spring; 6. Jacob Maguire, Meade; 7. Mark Glenn, Woodrow Wilson; 8. Jordan Tincher, Greenbrier West

152: 1. Malik Boatwright, Greenbrier West; 2. R.J. Elam, Liberty Raleigh; 3. Paden Christian, Huntington; 4. Henry Matos, Shady Spring; 5. Cole Williams, Woodrow Wilson; 6. Jeremy Francis, Hurricane; 7. Justin Burke, Riverside; 8. Tristan Woodson, Nitro

160: 1. Jake Smith, George Washington; 2. Kane Roush, Wahama; 3. Gabe McIlrath, Montgomery; 4. Marquis Frazier, Greenbrier West; 5. Austin Stewart, Richwood; 6. Jimmy Pearson, Johnson Central; 7. Matthew Bailey, Liberty Raleigh; 8. Jason Martin, Huntington

170: 1. Nick Boone, Cabell Midland; 2. Tyler Parker, Greenbrier West; 3. David Hastings, Williamstown; 4. Slater Swift, Ashland; 5. Zach Roland, Montgomery; 6. Trey Williams, Independence; 7. Jake Tyler, Nicholas County; 8. Crandale Neal, Wahama

182: 1. Tyler Arnett, North Marion; 2. Charles Ayers, Liberty Raleigh; 3. Evan Kenealy, Meade; 4. Drew Hicks, Nicholas County; 5. Thomas Williams, Independence; 6. Zach Richardson, Winfield; 7. Kadin Steadman, Hurricane; 8. Colton Neal, Wahama

195: 1. Sam Preston, Johnson Central; 2. Alex Hogan, Meade; 3. Kyle Frazier, Buffalo; 4. Philip Serevicz, Wahama; 5. Noah Julian, Winfield; 6. Jared Bradley, Cabell Midland; 7. Alex Crum, Logan; 8. Chase Hanshaw, Riverside

220: 1. Nigale Cabell, Huntington; 2. Tanner Adams, Ashland; 3. Chris Niece, Johnson Central; 4. Cody Loudermilk, Greenbrier West; 5. Hunter Skeens, Nitro; 6. Alec Moscufo, North Marion; 7. Ryan White, Buffalo; 8. Dalton Lanham, Nitro

285: 1. Donavon Vance, Liberty Raleigh; 2. Toney Kitts, Huntington; 3. Zach Fleshman, Independence; 4. Alec Meilke, Meade; 5. Chase Blevins, Johnson Central; 6. Alex Rauch, Williamstown; 7. Luke Johnson, Ashland; 8. Daniel Pettry, Woodrow Wilson