The Register-Herald, Beckley, West Virginia

January 12, 2013

Scores and schedules


From wire and staff reports

BECKLEY — State scores

BOYS


Beallsville, Ohio 64, Valley Wetzel 49

Bishop Donahue 61, Linsly 58

Bluefield 75, Wyoming East 56

Brooke 80, University 62

Clay County 57, Sherman 50

Clay-Battelle 76, Bellaire St. John, Ohio 38

East Hardy 74, Pocahontas County 38

Hurricane 63, Riverside 52

Liberty Raleigh 54, Nicholas County 38

Logan 66, Westside 55

Magnolia 91, Tyler Consolidated 62

Mountain Ridge, Md. 39, Keyser 23

Parkersburg South 90, Wheeling Park 77

Pipestem Christian 52, Cross Lanes Christian 42

Poca 40, Scott 39

Ritchie County 50, Ravenswood 38

Shady Spring 93, Independence 60

Tolsia 67, Mingo Central 60

Tucker County 44, Oakland Southern, Md. 37

Tug Valley 74, Greater Beckley Christian 61

Washington 74, Musselman 53

Wheeling Central 58, Bowerston Conotton Valley, Ohio 42

GIRLS

Berkeley Springs 67, Petersburg 41

Clay County 63, Wirt County 44

George Washington 61, St. Albans 36

Grace Christian 68, Elk Valley Christian 66

Hurricane 54, Riverside 48

Parkersburg 71, Nitro 59

South Charleston 66, Ripley 25

Spring Valley 67, Princeton 66

Summers County 68, Shady Spring 28

Washington 73, St. Maria Goretti, Md. 31



Local schedule

BOYS

Today’s Games


Buffalo at Pocahontas County

Buckhannon-Upshur at Oak Hill

Lincoln County at Midland Trail

PikeView at Summers County

Princeton at Spring Valley

Webster County at Ravenswood

Wheeling Park at Bluefield

Woodrow Wilson at Cabell Midland

Monday, Jan. 14

Greater Beckley Christian at Sherman

Greenbrier East  at Covington, Va.

Riverside at Oak Hill

Tuesday, Jan. 15

Fayetteville at Richwood

Man at Westside

Montcalm at Mount View

Nicholas County at Poca

Nitro at Woodrow Wilson

Phelps, Ky. at River View

PikeView at James Monroe

Summers County at Independence

Shady Spring at Liberty

Tucker County at Pocahontas County

Van at Valley

Webster County at Braxton County

Wednesday, Jan. 16

St. Albans at Princeton

Wyoming East at Scott



GIRLS

Today’s Games


Cabell Midland at Woodrow Wilson

Charleston Catholic at Pocahontas County

Meadow Bridge, Midland Trail, Montcalm, Richwood at HIT

Scott at PikeView

Washington at Greenbrier East

Valley at Herbert Hoover

Webster County at Ravenswood

Monday, Jan. 14

Wyoming East at Shady Spring

Summers County at Westside

James Monroe at Bluefield

Montcalm at Meadow Bridge

Mount View at Liberty

Oak Hill at Nicholas County

Sherman at Greater Beckley Christian

Tygarts Valley at Pocahontas County

Tuesday, Jan 15

Woodrow Wilson at Nitro

Greenbrier West at Webster County

Princeton at St. Albans

Richwood at Midland Trail

Westside at PikeView

Wednesday, Jan. 16

Summers County at Wyoming East

Bluefield at Mount View

Greenbrier West at Richwood

Independence at James Monroe



Big Atlantic Classic

Here is the schedule for the Big Atlantic Classic, scheduled for Jan. 28-Feb. 2 at the Beckley-Raleigh County Convention Center:

Monday, Jan. 28

Noon (A) — Park vs. Shady Spring (girls middle school)

1:15 p.m. (B) — Park vs. Shady Spring (boys middle school)

2:30 p.m. (C) — Eastern Greenbrier vs. Fayetteville (girls middle school)

5:45 p.m. (D) — Eastern Greenbrier vs. Collins (boys middle school)

7:25 p.m. (1) — Bluefield vs. Westside (Class AA boys)

9 p.m. (2) — Tygarts Valley vs. Valley (Class A boys)

Tuesday, Jan. 29

4:30 p.m. (E) — Loser A vs. Loser C (girls middle consolation)

5:45 p.m. (F) — Loser B vs. Loser D (boys middle consolation)

7:25 p.m. (3) — Greenbrier West vs. Moorefield (Class A boys)

9 p.m. (4) — Wyoming East vs. Robert C. Byrd (Class AA boys)

Wednesday, Jan. 30

1:15 p.m. (G) — Winner A vs. Winner C (girls middle championship)

2:30 p.m. (H) — Winner B vs. Winner D (boys middle championship)

3:45 p.m. (5) — Loser 2 vs. Loser 3 (Class A boys consolation)

5:30 p.m. (6) — Loser 1 vs. Loser 4 (Class AA boys consolation)

7:20 p.m. (7) — Oak Hill Academy vs. Montrose Christian (Boys national)

9 p.m. (8) — Winner 2 vs. Winner 3 (Class A boys championship)

Thursday, Jan. 31

4 p.m. (9) — Parkersburg South vs. Nicholas County (Girls)

5:45 p.m. (10) — Preston vs. George Washington (Girls)

7:25 p.m. (11) — Greenbrier East vs. St. Albans (Girls)

9 p.m. (12) — University vs. Westside (Girls)

Friday, Feb. 1

2 p.m. (13) — Loser 9 vs. Loser 10 (Girls consolation)

4 p.m. (14) — Hampshire vs. Morgantown (Class AAA boys)

5:40 p.m. (15) — Elkins vs. Parkersburg South (Class AAA boys)

7:20 p.m. (16) — Greenbrier East vs. Point Pleasant (Class AAA boys)

9 p.m. (17) — Woodrow Wilson vs. Lewis County (Class AAA boys)

Saturday, Feb. 2

9 a.m. (18) — Loser 11 vs. Loser 12 (Girls consolation)

10:40 a.m. (19) — Loser 17 vs. Loser 14 (Class AAA consolation)

12:20 p.m. (20) — Loser 16 vs. Loser 15 (Class AAA consolation)

2 p.m. (21) — Winner 1 vs. Winner 4 (Class AA championship)

4 p.m. (22) — Winner 9 vs. Winner 10 (Girls championship)

5:40 p.m. (23) — Winner 11 vs. Winner 12 (Girls championship)

7:20 p.m. (24) — Winner 17 vs. Winner 14 (Class AAA championship)

9 p.m. (25) — Winner 16 vs. Winner 15 (Class AAA championship)