The Register-Herald, Beckley, West Virginia

Local News

April 24, 2012

Social Studies Fair winners announced

Students from across West Virginia competed Friday in the nation’s only statewide social studies fair, sponsored by the West Virginia Department of Education.

Students from grades 3 through 12 presented research on a variety of topics at the Charleston Civic Center.

To reach the state level, students had to place first in both their individual school and regional social studies fairs.

“Social studies play an increasingly important role in today’s global economy where students must develop a greater understanding of the world around them to succeed,” said state Superintendent Jorea Marple. “The fair helps our students to broaden and deepen their understanding of a diverse and ever changing society.”

According to the West Virginia Department of Education, the fair started in 1977 in conjunction with Marshall University and with input from a group of West Virginia social studies teachers. The first fairs were in Huntington and were later moved to Charleston.

Projects are judged on oral presentation, theme and research, display, and abstract.

The following is a list of winning students from The Register-Herald coverage region.

Division I, third-fifth grades

Lillian Claypool, Fayette County, Anthropology second place

Candace Crawford, Jaylan Sears and Lilly Harvey, Summers County, Anthropology (group) third place

Jake Bridges and David Hofmann, Greenbrier County, Geography (group) third place

Ayden Baker, Dylan Buckland and Zachary Moores, Fayette County, Political Science (group) second place

Lindsay Richmond and Shyanne Sanford, Greenbrier County, Psychology (group) second place

Phoebe Kiser, Nicholas County, Sociology second place

Hailey Skaggs, Kelly Taylor, Nathan Hanshew and Tanner Ha-verty, Fayette County, State and Local Studies (group) first place

Jack Hanna, Greenbrier County, History third place

Division Two, sixth-eighth grades

Nicholas Radar, Nicholas County, Economics first place

Natalie McClung and Noah Pack, Fayette County, Economics (group) first place

Emilie Underwood and Katie Skaggs, Fayette County, Geography (group) second place

Elizabeth Koh, Raleigh County, Psychology first place

Alex Hanna, Greenbrier County, U.S. History first place

Alexandrea Ferguson, Fayette County, World History third place

Division III, ninth-12th grades

Krista White, Jeremiah Russell, Ashley Burgess and Hannah Brown, Nicholas County, Anthropology (group) third place

Preston Caperton, Raleigh County, Political Science, second place

Jorrin Rundle, Raleigh County, World History third place

— E-mail:splummer@register-herald.com

1
Text Only
Local News