The Register-Herald, Beckley, West Virginia

November 19, 2007

West Virginia High School Soccer Coaches Association names all-state team


The West Virginia High School Soccer Coaches Association all-state soccer teams, as chosen by a panel of coaches. Sports writers were not involved in the voting.

Class AAA boys

First Team

Goalkeepers — Brent McGee, Parkersburg; Derik Ayers, Parkersburg South

Defenders — Craig Mason, Buckhannon-Upshur; Michael Sfameni, Elkins; Nate Zeli, Hurricane; Tim Stephens, Parkersburg

Forwards — Vince Roman, East Fairmont; Josh Cyrus, Hurricane; Chandler Dewese, Woodrow Wilson

Midfielders — Nick Claudio, George Washington; Chris Lipinski, Hurricane; Kent Lemaster, Martinsburg; Wesley Shumway, Morgantown; Michael Pitrolo, Parkersburg; Doug Teter, Park. South; Jeremy Chambers, Princeton; Joseph Rodriguez, Woodrow Wilson; Zach Aderholt, Wheeling Park.

Second Team

Goalkeepers — Justin Dean, Buckhannon-Upshur; Jimmy Hollingsworth, Ripley, William Turner, Woodrow Wilson

Defenders — Kurt Suter, George Washington; Mike Springer, Jefferson; Trenton Tunnell, Park. South; Joe Maranto, Princeton

Forwards — Joseph Buonaiuto, Fairmont Senior; Chris Lambert, Jefferson; Juan Huertas, Morgantown; Scott Thorn, Preston; Zane Satterfield, Robert C. Byrd

Midfielders — Nolan Harvath, East Fairmont; Juan Arboleda, Morgantown; Trevor Dusing, Musselman; Steve Collins, Robert C. Byrd; Aaron Hutchins, Wheeling Park; Dylan Foster, Woodrow Wilson

Honorable mention

Ethan Bolyard, Bridgeport; Tyler Hetzer, Cabell Midland; Garret Saiko, East Fairmont; Chris Hite, Musselman; Luke Nieto, Princeton; Joshua Teets, Preston; Evan Kaufman, Bridgeport; Chad Vargo, Brooke; Kyle Adkins, Cabell Midland; Tyler Burdette, Capital; Ryan Gdula, Hurricane; Kyle Collins, Martinsburg; Alberto Gurrero, Morgantown; Chris Kennedy, Morgantown; Scott Weber, Musselman; Craig Zell, Park. South; Garrett Jackson, Robert C. Byrd; Steven Knight, Wheeling Park; Joseph Grambling, Woodrow Wilson; Travis Parkulo, Woodrow Wilson; Benjy Perrow, Capital; Michael Prevett, Greenbrier East; Brooks Paine, Hurricane; D.J. Upson, Jefferson; Jared Patrick, John Marshall; John Boyd Musselman; Alex Ross; Nitro; Cody Brown, Parkersburg; Brandon Offutt, Park. South; Mashi Johnson, Princeton; Nick Johns, University; Zack McCord, Bridgeport; Will Squires, Buckhannon-Upshur; Caleb Brownfield, Cabell Midland; Caleb Meadows, Cabell Midland; Matt Goldberg, Capital; Kyle Maner, Capital; Bradley Dodrill, Fairmont Senior; Christian Karrs, Greenbrier East; Cameron Keenan, Hurricane; Kyle Ransom, Jefferson; Ryder Lamb, Morgantown; Devon Davis, Musselman; Garrett Coleman, Nitro; Evan McGee, Parkersburg; Ross Felty Ripley; Andrew Sullivan, Robert C. Byrd; Karl Mattson Robert C. Byrd



Class AA-A

First Team

Goalkeeper — Milan Martich, Weir

Defenders — Corey Bonasso, Charleston Catholic; Evan Sincavich, Linsly; Josh Erret, Point Pleasant; Alex Baldera, St. Joseph; Joe Barbara, St. Joseph; Strider, Babinchok, Weir

Forwards — Sean Cornelius, Bluefield; Nader Sawtarie, Linsly; Ben Yoke, South Harrison; Patrick Conley, St. Joseph; Eammon Maher, Charleston Catholic

Midfielders — Kevin Riley, Linsly; Matthew Abadir, St. Joseph; Ryan Messick, St. Joseph; Zack Markham, Winfield

Second Team

Goalkeepers — Stephen Carey, Charleston Catholic; Wade McGlone, St. Joseph

Defenders — John Busse, Charleston Catholic; Kurt Mothes, Pocahontas; Keith Cox, Ravenswood; Parker Wolfe, Winfield

Forwards — Michael Fluharty, Charleston Catholic; Chris DeGarmo, Liberty Harrison; Brandon Foresha, Lincoln; Daniel Menendez, Notre Dame; Jesse Burton, Ravenswood; Alex Molina, St. Joseph; Drew Casto, St. Marys; Tim Bowen, Tyler Consoidated; Alex Ryan, Winfield

Midfielders — Kenneth Yonkers, Charleston Catholic; Josh Wise, Berkeley Springs; Jamie Turak, Linsly; John Kirpatrick, Mt. State Academy; Cole Gurtis, Ravenswood

Honorable Mention

Erik Schmaltz, Linsly; John Scritchfield, Ravenswood; Chris Lewis, St. Marys; Aaron Rhoades, South Harrison; Corey Riffle, Berkeley Springs; Chris Shultz, James Monroe; Alek Holloway, Linsly; Drew Carpenter, Parkersburg Catholic; Vince Goots, Park. Catholic; David Canny, Philip Barbour; Dylan McDowell, Ravenswood; Alex Bullman, Sissonville; Austin Holmes, Sissonville; Rory Beck, St. Marys; Paul Shaw, Williamstown; Cody Hayes, James Monroe; Robert Kirkpatrick, Mt. State Academy; Jesse Bolyard, Pocahontas County; Spencer Kinnard, Tyler Consolidated; Chad Ford, Weir; T.J. Morgan, Weir; Matt Martin, Berkeley Springs; Addison Hutchison, Charleston Catholic; Jamie Connors, James Monroe; Alex Haskinson, Liberty Harrison; Logan Bowling, Lincoln; A. Caleb Jones, Philip Barbour; Jacob Rexrode, Philip Barbour; Abe Rittenhouse, Pocahontas County; Trevor Caplinger, Pocahontas County; Kenny Durham, Point Pleasant; Cody Taylor, Point Pleasant; Justin Matheney, Sissonville; Bryn Perkey, Tyler Consolidated; Thomas Bell, Weir; Patrick Duke, Weir, Dustin Atik, Winfield; Shane Foster, Winfield



Girls

Class AAA

First Team

Goalkeeper — Kate Laird, Morgntown

Defenders — Megan Johnson, George Washington; Katie Perry, Jefferson; Emma Levin-Nielson, Parkersburg; Tara Cheeseman, Parkersburg; Sarah Bizanovich, Wheeling Park

Forwards — Brittany Doss, Nitro; Chelsey Maiden, Parkersburg; Kelsey Watkins, Parkersburg South

Midfielders — Susie Wheeler, Capital; Laura Dalton, Fairmont Senior; Kathleen Barber, George Washington; Amelia Hammell, Parkersburg; Brooke Logston, Parkersburg; Katie Roberts, Parkersburg; Lauren Thomas, Wheeling Park

Second Team

Goalkeepers — Lindsey Kerns, Nitro; Emily Gallagher, University

Defenders — Shasta Andrick, Buckhannon-Upshur; Julie DeStefano, Brooke; Sara Beth Merritt, Cabell Midland; Rebekah Johnson, Capital; Tai Cattafesta, Fairmont Senior; Allyson Brasseur. George Washington; Bree Johnson, Hurricane; Mackenzie Bourgeois, Parkersburg South; Meredith Metheny, Preston; Morgan Franz, Robert C. Byrd; Kylie Sphar, University

Forwards — Morgan Foster, George Washington; Skye Smith, Hurricane; Kyllie Bebout, University

Midfielders — Caitlin Wilson, Bridgeport; Morgan Smith, George Washington; Kristen Cottrill, Hurricane; Taylor Bush, Parkersburg South; Kayla Rodriguez, Woodrow Wilson; Emily Sphar, University;

Honorable Mention

Emmalee O’Brien, Buckhannon-Upshur; Kennisha Mitchell, Capital; Sarah Cooper, Jefferson; Kinsey Walker, South Charleston; Brittany Clark, Capital; Leah Kinker, Cabell Midland; Morgan Cain, Fairmont Senior; Jessica Proudfoot, Hurricane; Shannon Conway Jefferson; Sara Orr, Martinsburg; Chelsea Gilliam, Nitro; Amber Niday, Princeton; Brittany Nelson, Ripley; Megan Bone, South Charleston; Alektra Watts, South Charleston; Annie Yambrick, Woodrow Wilson; Savanna Thomas, Bridgeport; Marissa Wright, Buckhannon-Upshur; Sarah Mangus, Capital; Lauren Retton, Fairmont Senior; Olivia Vanhoose, George Washington; Sarah Cogswell, Jefferson; Kristen Marshall, Martinsburg; Sarah Talbot, Musselman; Taylor Bryant, Parkersburg; Alex Bush, Parkersburg; Katelyn Lockwood, Preston; Tesla Akers, Princeton; Sarah Folio, Robert C. Byrd; Keshia Butler, South Charleston; Natalie Smith, Wheeling Park; Katy Carte, Woodrow Wilson; Molly Cline, Brooke; Christina Hamer, Cabell Midland; Christina Morabito, Cabell Midland; Sarah Hawley, Capital; Kristina Bodnovich, Fairmont Senior; Julianna Myatt, Hurricane; Tiffany Banks, Jefferson; Kaitlyn Mahoney, Jefferson; Kendall Bush, Martinsburg; Amber Smith, Musselman; Kayla Bilak, Nitro; Jessie Moses, Princeton; Gwen Brand, Preston; Erin Clark; Mallory Mueller, Wheeling Park; Moriah Njoku, Woodrow Wilson



Class AA-A

First team

Goalkeeper — Samantha Blume, Midland Trail

Defenders — Sarah Hudak, Bluefield; Nora Sheridan, Charleston Catholic; Jessica Yost, St. Joseph; Leah Midkiff, Winfield; Brittani Wilson, Winfield;

Forwards — Kirsten Mullins, Charleston Catholic; Chelsea Hennen, Linsly; Kate Armentrout, Mt. State Academy; Kaitlyn Snyder, Sissonville; Sami Molina, St. Joseph; Leann McKay, Winfield

Midfielders — Meg Whelan, Charleston Catholic; Katie Hogan, Philip Barbour; Teddi Serna, Shady Spring; Ciara Jones, Weir; Jillian Barnett, Winfield

Second team

Goalkeepers — Paige Dalrymple, Weir; Ellen Lawman, Winfield

Defenders — Emily Coyle, Linsly; Brandy Horrocks, Midland Trail; Emily Pino, Oak Hill; Whitney Anderson, Sissonville; Leah Dankovchik, Weir;

Forwards — Madison Hayes, Bluefield; Katie Jochum, Linsly; Katie Belcher, Ravenswood; Katie Harper, Sissonville; Chelcee Casey, Weir; Erika Hoff, Winfield

Midfielders — Rachel Silverman, Charleston Catholic; Taelor Watts, Sissonville; Jade Smith, Winfield

Honorable Mention

Diane Bronikowski, Charleston Catholic; Kaitlyn Pack, Linsly; Lizzy Schloss, Madonna; Melissa Adkins, Point Pleasant; Ashley Stanaker, Shady Spring; Brittany Fox, Berkeley Springs; Katie Robinson, Charleston Catholic; Abby Vorholt, Charleston Catholic; Brooke Hobson, James Monroe; Missy Dickinson, Midland Trail; Mikki Glover, Madonna; Haleigh Smith, Philip Barbour; Brittany Quick, Pike View; Katherine Beverage, Pocahontas County; Amy Sharp, Pocahontas County; Samantha Tarker, Point Pleasant; Heather Christian, Ravenswood; Heather Moore, Ravenswood; Megan Taylor, Sissonville; Jacqueline Kryaninko, Weir; Megan Mock, Berkeley Springs, Alex Thomas, Charleston Catholic, Shay Mercer, Midland Trail; Heather Stevens, Oak Hill; Maddie Kelley, Philip Barbour; Kashayla Brown, Pike View; Sarah Cochran, Point Pleasant; Julienne Smith, Shady Spring; Graci Matthews, James Monroe; Mecalla Smith, James Monroe; Katie Hobbs, Linsly; Alyia Kureishy, Linsly; Mari Kolanko, Madonna; Katie Morino, Madonna; Samantha Young, Midland Trail; Kelly Lyke, Oak Hill; Mariah Farley, Pike View; Molly Ritchie, Ravenswood; Abby Facemyer, Sissonville; Autumn Martin, Sissonville